ساچمه استیل چیست و برای ساخت آن از چه استیلی استفاده میشود؟

در میان آلیاژهای مختلف، استیل که با آن فولاد زنگ نزن ضد زنگ نیز گفته می‌شود، جزو پرکاربردترین آلیاژ ها بود که در صنایع مختلفی بکار می‌رود. استفاده از این آلیاژ ارزشمند در طراحی و تولید تجهیزات مختلف صنعتی اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مطلب از سایت کاپو بقصد داریم در مورد ساچمه استیل توضیحاتی را شرح دهیم

ساختار ساچمه استیل

بهتر است که در ابتدا با ساختار کلی این محصول آشنایی پیدا کنید. ساچمه‌های استیل از استیل  استلنس ساخته می‌شوند. استیل استلنس  جزو پرکاربردترین انواع فولاد است. وجود ۱۱ درصد کروم در ساختار این محصول سبب به وجود آمدن لایه اکسید کروم چسبنده‌ای خواهد شد که ضخامت آن حداکثر ۱۰۰ آنگستروم  است.

 در واقع وجود این لایه اکسید کروم سبب شده تا سطوح مختلف از خوردگی یا ساییدگی حفاظت شوند. زمانی‌که مقدار کروم در فولاد استنلس استیل افزایش پیدا کند،  مقاومت آن نیز بالا خواهد رفت. معمولاً حداقل کروم در استیل ۱۱ درصد بود و ۲ حداکثر آن  ۳۰ درصد است که در این حالت مقاومت فولاد و حداکثر خود خواهد رسید.

 ساچمه استیل چیست؟

ساچمه استیل که با آن ساچمه ضدآب نیز گفته می‌شود، یک  محصول ضد زنگ بوده که در ترکیبات خود به میزان مشخصی که کروم دارد. این محصول دارای خواصی است که سبب سده در زمینه های صنعتی استفاده شود.

 انواع ساچمه استیل

 می‌توان گفت که ساچمه‌های موجود در بازار در ۲ مدل موجود هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساچمه گرد
 • ساچمه سوزنی

 برای ساخت ساچمه‌های استیل از چه استیلی استفاده می‌شود؟

در ابتدای مطلب گفتیم به ‌جهت ساخت انواع ساچمه استیل از استنلس استیل استفاده می‌گردد. اما این ماده نیز می‌تواند در نمونه‌های زیر بکار رود:

 • استیل ۳۰۴
 • استیل ۳۰۹
 • استیل ۳۱۰
 • استیل ۳۱۶
 • استیل ۳۲۱
 • استیل مدل ۴۳۰
 • استیل ۴۴۰

 در میان تمامی مدل‌های بالا استیل  ۳۰۴ و ۳۱۶ بهترین نمونه‌ها هستند که در ادامه در مورد ویژگی‌های هر یک توضیحاتی را بیان می‌کنیم.

ساچمه  ۳۰۴

ساچمه استیل که از استیل مدل ۳۰۴  ساخته می‌شود،  کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. این فولاد به‌ طور تقریبی دارای ۲۰ درصد کروم ۱۰ درصد نیکل است. ازجمله خواص آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 چگالی استیل  ۳۰۴ تقریباً هر نوع 2.8 الی  9.8 گرم بر سانتی‌مترمکعب می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید : لوازم پولیش و نحوه خرید و قیمت آنها

 

 ضریب پواسون این استیل 3.0است.

نقطه ذوب ساچمه این استیل تا حداکثر ۱۴۵۰ درجه سانتی ‌گراد است.

 معایب ساچمه ۳۰۴

 ازجمله معایب اصطلاح ۳۰۴ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 امکان استفاده در محیط‌های شور همانند سواحل در آن‌ها وجود ندارد .همچنین نمی ‌توان از این استیل در محیط ‌های اسیدی استفاده کرد. معمولاً در ادامه در خصوص ساچمه استیل ۳۱۶ توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

 

ساچمه استیل

 

 استیل ساچمه ۳۱۶

ساچمه ای که از استیل ۳۱۶ تولید می‌شود، در ترکیبات خود، از مولبیدن برخوردار می ‌باشد. وجود مولبیدن در ساچمه ۳۱۶ سبب شده تا مقاومت آن در برابر واکنش‌های محیطی و همچنین آب شور دریا مقاوم باشد. در واقع بر خلاف استیل  ۳۰۴ که نباید در محیط‌ه ای شور از آن استفاده کرد، به کار بردن از این مدل کاملا امکان پذیر خواهد بود. همچنین می‌توان در محیط ‌های اسیدی نیز از ساچمه استیل ۳۱۶ استفاده کرد.

 ساچمه ۳۱۶ با ۳۰۴ چه تفاوتی دارد؟

با بررسی خواص هر یک از این اصطلاح متوجه تا حدودی تفاوت آن‌ها شدیم. اما به ‌طور کلی می ‌توان گفت که استیل های  ۳۰۴ و ۳۱۶ به یکدیگر شباهت دارد و تنها مزیت مدل  ۳۰۴ این است که می ‌توان از آن در محیط ‌های اسیدی و مکان ‌هایی که یون کلر بالا دارند، استفاده نمود.

 ساچمه استیل چه کاربردی دارد؟

ساچمه های ضد زنگ با توجه به ساختار و خصوصیاتی که دارند، در برابر رطوبت و خوردگی هیچ‌گونه آسیبی نمی‌بینند. در اکثر صنایع و ماشین‌آلات ویبره این محصول جایگاه ویژه ‌ای دارند. از جمله بیشترین کاربرد های سازه های استیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از ساچمه ۳۰۴ در صنعت غذایی
 • استفاده از استیل ۳۱۶ در صنعت پزشکی
 • به کار بردن ساچمه ۳۱۶ در صنایع هوایی

سخن پایانی

 ساچمه استیل به دلیل ویژگی‌های منحصر به ‌فرد، دارای کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف می‌ باشد. این محصول می‌تواند با استفاده از استیل های  ۳۰۴، ۳۱۶، ۴۰۰  ۳۲۱ و… به تولید برسند که در میان آن‌ها استیل ۳۱۴ استیل ۳۱۶ بیشترین کاربرد را دارند.

 

منبع : amazon.com

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت دارکوب